Навіщо необхідно регулярно відвідувати гінеколога?

Навіщо необхідно регулярно відвідувати гінеколога?

Головне завдання гінеколога – збереження здоров’я жінки, а зовсім не лікування. Саме тому лікарі так часто нагадують про необхідність регулярних профілактичних оглядів. Медична статистика говорить про те, що у 8-10 відсотків жінок гінекологічні захворювання різного ступеня тяжкості, у тому числі онкологічні виявляються саме на профооглядах. Хоча пацієнтки ні на що не скаржаться і стверджують, що почувають себе абсолютно здоровими.

Вас це не торкається, нічого ж не болить, правда?

Кожна жінка у будь-якому віці повинна регулярно хоч би раз на півроку – рік відвідувати гінеколога, щоб уникнути серйозних проблем із здоров’ям. Чекати прояву симптомів не слід – основна частина так званих жіночих хвороб на початковій стадії протікає безсимптомно, і коли з’являються якісь ознаки нездоров’я, значить, хвороба вже прогресує. Більшість пацієнток не пред’являють ніяких скарг. Захворювання у них виявляють випадково. Ви абсолютно упевнені, що повністю здорові?

Трохи статистики:

Рак шийки матки – це другий за поширеністю вид раку серед жінок 15-55 років, і третя по рахунку причина смерті серед жінок, після раку молочної залози і раку легенів;

Кожні дві хвилини від раку шийки матки помирає одна жінка, і більше 1,4 мільйонів жінок у всьому світі хворіють на цей вид раку;

Очікується, що до 2020 року приблизно 90% смертей від раку шийки матки у світі будуть констатовані у жінок з країн, що розвиваються;

У Україні щодня 6 жінок помирає від раку шийки матки;

У 2015 році рак шийки матки був діагностований більш ніж 5500 українок;

Захворюваність раком шийки матки в Україні перевищує світові стандарти захворюваності, а показники смертності від цього захворювання в країні перевищують світові майже в 2 рази;

15% жінок з діагнозом рак шийки матки не доживають до 1 року після постановки діагнозу.

Як не потрапити в статистику?

Пам’ятайте, що рак шийки матки – одна із злоякісних пухлин, поява яких можна попередити на стадії передракових станів (у більшості випадків, як говорилося вище, процес її розвитку тривалий, багатоступінчастий). Для цього необхідно регулярно (не рідше за 1 раз в рік, в ідеалі 2 рази в рік) відвідувати гінеколога. Важливо і те, що існують ефективні методи лікування не лише передракових захворювань, але і початкових стадій раку шийки матки, що дозволяють в деяких випадках зберегти дітородну функцію.

Поява і розвиток раку шийки матки – це багатоступінчастий процес, або, іншими словами, рак шийки матки не виникає несподівано.

Етапи розвитку можна представити таким чином:

-нормальний епітелій шийки матки

-дисплазія епітелію (легка, помірна, важка)

-внутрішньоепітеліальний рак (чи рак 0 стадій, неінвазивний рак)

-мікроінвазивний рак

-інвазивний, або клінічно виражений рак.

Які існують методи скринінгу і діагностики раку шийки матки, доступні в Україні?

Хоча в Україні на даний момент не існує спеціальної системи профілактичних оглядів і вакцинопрофілактики, кожна жінка має можливість в індивідуальному порядку регулярно проходити огляди.

Підступність захворювань шийки матки полягає в тому, що вони практично ніяк не турбують жінку. Перші скарги з’являються лише тоді, коли дисплазія перетворюється на рак. Але йти з цими скаргами до лікаря іноді вже надто пізно. Саме тому хочеться підкреслити важливість постійного спостереження лікаря.

Діагностичні заходи включають:

-ПАП тест (цитологія)

-жидкісна цитологія

-кольпоскопія

-біопсія окремих ділянок шийки матки

-TruScreen (електронно-оптичний методи)

Який метод кращий, чи є у них недоліки?

ПАП-ТЕСТ (цитологія)

Пап-тест використовується найчастіше. Цей метод є одним з найдоступніших скринінгових методів обстеження. Найголовніший недолік це то що ПАП-тест має відносно низьку чутливість і великий відсоток псевдонегативних результатів. Чинник людської помилки, на усіх етапах починаючи з етапу забору матеріалу, приготування мазка, забарвлення і оцінки фахівцем цитологом.

Рідинна цитологія

Рідинна цитологія є варіацією звичайного Пап-теста. Клінічні дослідження виявили, що рідинна цитологія не відрізняється чутливістю і специфічністю порівняно із звичайним ПАП-тестом.

Кольпоскопія

Діагностичний огляд з використанням кольпоскопа при підозрі на неоплазію тканин шийки матки. Цей метод не може виявити процес на ранніх стадіях, оцінює тільки поверхневі шари шийки матки, вагінальної її частини. Цей метод не являється скриннінговим. Може проводити виключно кваліфікований фахівець з величезним клінічним досвідом.

Прицільна біопсія

Застосовується при підозрі на процес неоплазії, матеріал береться прицільно, лише з підозрілих ділянок, проте при заборі матеріалу може не потрапити тканина, дослідження якої дасть клініцистові істинну картину про процес. Значний мінус в тому що біопсія є хворобливою для пацієнтки, виконується за наявності особливих свідчень, вимагає спеціальної підготовки доктора і реабілітації пацієнтки після процедури.

Вибір цитології в якості основного і єдиного скринінгового методу згідно з дослідженнями призводить до 75% псевдонегативних результатів.

Останні статті

Вагінальний гель з адсорбуючими та антиоксидантними властивостями призводить до зникнення ВПЛ-інфекції з високим ризиком і пов’язаних з онкомаркерами р16/Кі-67 патологічних цитологічних змін у шийці матки: апостеріорний аналіз підгруп, які брали участь у проспективному рандомізованому контрольованому дослідженні щодо ЦІН2 і позитивних за р16 ЦІН1
By: Виктория Ħ 16th, 2022
Нові підходи у терапії передракових станів шийки матки
By: Виктория Ħ צ 11th, 2022
DeflaGyn® Вагінальний гель Вперше -демонстрація ефективності неруйнівного місцевого лікування шийки матки у жінок, позитивних за p16/Ki-67 та hr-HPV.
By: Виктория צ Ӧ 4th, 2022
Ефективність і безпека використання абсорбувального та антиоксидантного гелю при цервікальній інтраепітеліальній неоплазії 1-го і 2-го типів, ВПЛ-інфекції з високим ризиком і за наявності маркерів p16/Ki-67: рандомізоване контрольоване дослідження
By: Виктория Ħ Ӧ 3rd, 2022