Варто знати: Що таке рак шийки матки і як його запобігти

Варто знати: Що таке рак шийки матки і як його запобігти

ЗА ДАНИМИ ВООЗ, РАК ШИЙКИ МАТКИ ЗАЙМАЄ ЧЕТВЕРТЕ МІСЦЕ за  поширеністю серед усіх злоякісних пухлин у жінок; у 2017 році тільки в США буде діагностовано майже тринадцять тисяч нових випадків раку шийки матки – і більше чотирьох тисяч жінок помруть від цієї пухлини. Разом з лікарем-гінекологом Оленою Юріївною Акиньшиною розбираємося, що це за захворювання і як його запобігти.

У якому віці він зустрічається і наскільки небезпечний

Багато країн приділяють інформуванню публіки особливу увагу – наприклад, для Англії доступна детальна статистика по раку шийки матки. З цих даних видно, що більшість пацієнток – жінки у віці 25-29 років, а з віком кількість хворих знижується; проте, більше     15 % випадків виявляється у жінок старше 65 років. У 20-24 роки ризик розвитку раку шийки матки вважається дуже низьким.

У Росії, за даними Міжнародного агентства з дослідження злоякісних пухлин, частота нових випадків – 15,9 на 100 тисяч чоловік. Це досить високі показники, вище, ніж в США і Європі. П’ятирічна виживаність для раку шийки матки складає в середньому 68 % – тобто 68 жінок із ста будуть живі через п’ять років після постановки діагнозу. Правда, дуже багато що залежить від стадії, коли виявлена пухлина: для ранніх стадій виживання за п’ять років складає 91 %, а для найпізніших – всього 17 %. Логіка підказує, що своєчасна діагностика в даному випадку – питання життя і смерті.

Чому він виникає

Головна причина виникнення раку шийки матки – вірус папіломи людини (ВПЧ). Ми вже розповідали про нього детально; нагадаємо, що існує більше ста типів цього вірусу, частина з яких онкогенні. Менш небезпечні типи ВПЧ викликають формування папілом (бородавок) на шкірі або слизових оболонках, а ось найнебезпечніші, онкогенні віруси стають причиною раку шийки матки, анусу, вульвы, піхви і пеніса. Кілька років тому актор Майкл Дуглас повідомив, що діагностований у нього рак глотки міг бути пов’язаний з оральним сексом – в даному випадку йдеться знову про пухлину, викликану вірусом папіломи людини.

ВПЧ передається в першу чергу при статевому контакті, і більшість людей інфікуються незабаром після початку статевого життя. Сімдесят відсотків випадків раку і передракових змін шийки матки викликані двома типами ВПЧ (16 і 18). До додаткових чинників ризику відносять хронічні запальні процеси, пов’язані з інфекціями або поганою гігієною, часті пологи, велику кількість розривів шийки матки або неушиті розриви, а також паління, зниження імунітету, велике число партнерів і ранній початок статевого життя. Важливий чинник ризику – дисплазія епітелію шийки матки, при якій порушується розвиток нормальних епітеліальних клітин; виявити дисплазію можна під час гінекологічного огляду.

Як часто треба обстежуватися

Для діагностики раку шийки матки використовують три ключові методи: цитологическое дослідження (так званий Pap- тест), фарбування шийки матки розчином оцтової кислоти і тест на ВПЧ високого онкогенного ризику. Рекомендації Американського онкологічного суспільства дозволяють виявити не лише рак шийки матки на ранніх стадіях, але і передракові стани, які можна вчасно почати лікувати.

Скринінг повинен починатися у віці двадцяти одного року – і до двадцяти дев’яти років треба кожні три роки проходити Pap- тест. Після цього, з тридцяти до шістдесяти п’яти років, рекомендується Pap- тест у поєднанні з тестом на ВПЧ через кожні п’ять років (але, як варіант, можна продовжувати проходити Pap- тест раз в три роки). При високих ризиках через знижений імунітет(наприклад, при Віл-інфекції, після трансплантації органів або тривалого використання стероїдних гормонів) скринінг треба проходити частіше – точні рекомендації визначає лікар.

Ці рекомендації поширюються на усіх – включаючи тих, хто вакцинований проти ВПЧ, і тих, хто не планує більше мати дітей. Важливо, щорічний скринінг не вважається необхідним: повторний Pap- тест через півроку або рік проводиться тільки для тих, у кого вже були отримані несприятливі результати.

Коли бігти до лікаря

Скринінг, описаний вище, треба проходити раз в три роки, якщо вас нічого не турбує – а ось насторожуючі симптоми повинні стати приводом термінового візиту для гінеколога. Це несподівані кровотечі – посеред менструального циклу або після сексу, водянисті виділення, кров з неприємним запахом, біль в області тазу, у тому числі під час сексу. Хоча у молодому віці (20-24 роки) рак шийки матки зустрічається досить рідко, “позапланові” кровотечі – це те, з чим треба звертатися до лікаря завжди.

Якщо рак шийки матки діагностували у вас або у близької людини – треба не панікувати і не шукати альтернативних способів лікування, а строго наслідувати вказівки лікаря. Лікування залежить в першу чергу від стадії захворювання і може включати операцію, хіміотерапію, променеву і імунотерапію.

Як запобігти

Профілактика раку шийки матки – це цілий комплекс дій, в першу чергу вакцинація дівчаток і хлопчиків у віці 9-14 років проти ВПЧ. Це найефективніший варіант, але у жінок вакцинація може бути проведена до 45 років. Вакцина ефективна навіть у випадках, коли онкогенні типи ВПЧ вже виявлені, але онкологічних змін в клітинах не сталося. Звичайно, для профілактики важливі і використання презервативів, і відмова від паління, і загальна підтримка хорошого стану здоров’я.

У 2016 році в Онкологічному інституті Розуэлла Парку в США провели дослідження впливу фізичної активності на ризик розвитку раку шийки матки. З’ясувалося, що ризик розвитку пухлини в 2,5 разу вище у жінок, які не займалися спортом, чим у тих, хто активно тренувався хоч би чотири рази в місяць

Останні статті

Вагінальний гель з адсорбуючими та антиоксидантними властивостями призводить до зникнення ВПЛ-інфекції з високим ризиком і пов’язаних з онкомаркерами р16/Кі-67 патологічних цитологічних змін у шийці матки: апостеріорний аналіз підгруп, які брали участь у проспективному рандомізованому контрольованому дослідженні щодо ЦІН2 і позитивних за р16 ЦІН1
By: Виктория Ħ 16th, 2022
Нові підходи у терапії передракових станів шийки матки
By: Виктория Ħ צ 11th, 2022
DeflaGyn® Вагінальний гель Вперше -демонстрація ефективності неруйнівного місцевого лікування шийки матки у жінок, позитивних за p16/Ki-67 та hr-HPV.
By: Виктория צ Ӧ 4th, 2022
Ефективність і безпека використання абсорбувального та антиоксидантного гелю при цервікальній інтраепітеліальній неоплазії 1-го і 2-го типів, ВПЛ-інфекції з високим ризиком і за наявності маркерів p16/Ki-67: рандомізоване контрольоване дослідження
By: Виктория Ħ Ӧ 3rd, 2022