Рак шийки матки : що треба знати, щоб його уникнути

Рак шийки матки : що треба знати, щоб його уникнути

Якщо дотримуватися простих профілактичних заходів, вірогідність захворіти їм практично нульова

Щорічно рак шийки матки діагностують у 5 тисяч українок. Але є і позитивна статистика: якщо дотримуватися простих профілактичних заходів, вірогідність захворіти їм практично нульова. Що треба знати, а головне – робити, щоб не допустити у свій організм цю хворобу?

Як і все на світі, рак шийки матки не береться нізвідки. Його витоком вважається вірус папіломи людини. Приблизно 35% жінок в Україні є носіями цього вірусу, але далеко не кожна з них зіткнеться із страшним діагнозом. Давайте розберемося, як не потрапити в їх число.

Консультує керівник напряму оперативної гінекології МС “Добробут”, Олександр Попков.

Хто в групі ризику?

В першу чергу це ті, хто є носієм певного типу ВПЛ. Найчастіше первинне інфікування вірусом папіломи людини відбувається до 30 років, коли часто мають місце статеві контакти без використання презерватива і з різними партнерами. Проте, згідно з міжнародними протоколами, якраз молоді жінки у віці 20-30 років не підлягають скринінгу на наявність вірусу папіломи людини. А все тому, що, з одного боку, не існує методів лікування і ліків від цього вірусу. А з іншої – молодий і здоровий організм здатний сам протистояти вірусу і навіть позбавитися від нього повністю. Тому проведення рутинних досліджень у молодих жінок тільки викликає зайву психологічну тривожність.

Окрім незахищених статевих контактів,до чинників, що підвищують ризик заразитися вірусом папіломи людини, відноситься ослаблений імунітет і паління. А іноді жінці просто “таланить” і вона знаходить собі партнера з агресивним типом вірусу. В цьому випадку захворювання прогресує значно швидше, і рак шийки матки може з’явитися через всього 1,5-2 роки після попадання вірусу в організм. Тому такий важливий регулярний контроль на наявність вірусу і стану шийки матки!

Як розпізнати рак шийки матки?

“По рівню захворюваності рак шийки матки входить в п’ятірку найбільш поширених онкологічних захворювань. Причому пік захворюваності доводиться на досить молодих жінок у віці 38-44 років. Але навіть при таких показниках цей вид раку можна назвати одним з найменш підступних. Річ у тому, що навіть початок хвороби добре піддається профілактиці і контролю. І, враховуючи локалізацію, рак шийки матки легко виявити на ранніх і навіть дораковых стадіях, не прибігаючи до складних маніпуляцій”, – говорить Олександр Попков.

Проте самостійно запідозрити наявність вірусу практично неможливо, бо він протікає безсимптомно. І тільки на пізніх стадіях можуть з’явитися кров’яні виділення або невеликі виділення, що мастять, після статевого акту. Як правило, діагностика задавнених випадків розпочинається саме з цих симптомів. На пізніших стадіях можуть бути значні виділення з неприємним запахом.

Рак шийки матки – чи лікується і чи можливе повне одужання?

Коли мова заходить про рак, то пацієнтів в першу чергу цікавить, чи можливо лікування, а в ідеалі – повне зцілення від цієї хвороби. “У оперативній гінекології МС “Добробут” ми здатні на певних стадіях хвороби навіть зберігати жіночу функцію. У моїй практиці немало пацієнток, які мали діагноз важкої дисплазії і передракової стадії. З нашою допомогою вони вилікувалися і вже мають дітей, деякі навіть більше однієї дитини. Тому так важливо побачити пацієнта на ранній стадії, коли простіше перемогти хворобу. На пізніших стадіях встає питання про вибір методик лікування. І тоді ми підбираємо лікування не лише відповідно до міжнародних протоколів, але і виходячи з індивідуальної картини пацієнта : стадія захворювання, вік пацієнта, стан здоров’я і завдання, які він ставить перед лікарем, наприклад, доношування вагітності, вагітність в майбутньому”, – акцентує увагу Олександр Попков.

Вважається, що пацієнти, що переступили так званий 5-річний рубіж виживаності, можуть вважатися вилікуваними довічно. Наприклад, на передраковій стадії пацієнти зціляються повністю в 99,99% випадків! Але бувають випадки повторного захворювання, опісля більше 5 років. І тут знову ж таки величезну роль грають профілактичні заходи! Доречно зауважити, наприклад, в Шотландії після введення системи скринінгу рівень захворюваності раком шийки матки скоротився в 5-6 разів.

Запобігти легше, ніж лікувати!

Існує дві основні міри профілактики раку шийки матки. Одна з них – вакцинація, так звана первинна профілактика. Її головним завданням є відвертання попадання вірусу папіломи людини в організм. На сьогодні в Україні доступна вакцина проти певних штамів вірусу. Роблять таке щеплення, як дівчаткам, так і хлопчикам в період з 9 до 11 років, вакцинація можлива до віку 26-27 років. У більше старшому віці доцільність її використання сумнівна, оскільки доведено, що у великої кількості пацієнтів вірус вже був або існує в організмі.

Вторинна профілактика – це регулярний (раз на рік або, як призначить доктор) огляд або узяття пап-теста (він же – мазок на онкоцитологию) з метою отримувати інформацію про зміни на шийці матки. Починати такі огляди слід з 22 років або через 2 роки після початку статевого життя.

“Цих двох профілактичних заходів в сукупності вистачає, щоб добитися повного зникнення такого захворювання як рак шийки матки. Такі позитивні приклади вже існують, наприклад, у Фінляндії, що вселяє оптимізм. Але важливо, щоб і лікар впроваджував методики і дотримувався протоколів, і пацієнт зі свого боку виконував профілактичні заходи. Тоді можна добитися 99 % профілактики раку шийки матки”, – підвів підсумок керівник напряму опреативной гінекології МС “Добробут”.

Останні статті

Вагінальний гель з адсорбуючими та антиоксидантними властивостями призводить до зникнення ВПЛ-інфекції з високим ризиком і пов’язаних з онкомаркерами р16/Кі-67 патологічних цитологічних змін у шийці матки: апостеріорний аналіз підгруп, які брали участь у проспективному рандомізованому контрольованому дослідженні щодо ЦІН2 і позитивних за р16 ЦІН1
By: Виктория Ħ 16th, 2022
Нові підходи у терапії передракових станів шийки матки
By: Виктория Ħ צ 11th, 2022
DeflaGyn® Вагінальний гель Вперше -демонстрація ефективності неруйнівного місцевого лікування шийки матки у жінок, позитивних за p16/Ki-67 та hr-HPV.
By: Виктория צ Ӧ 4th, 2022
Ефективність і безпека використання абсорбувального та антиоксидантного гелю при цервікальній інтраепітеліальній неоплазії 1-го і 2-го типів, ВПЛ-інфекції з високим ризиком і за наявності маркерів p16/Ki-67: рандомізоване контрольоване дослідження
By: Виктория Ħ Ӧ 3rd, 2022