Не звертайтеся до хірурга при раку шийки матки!

Не звертайтеся до хірурга при раку шийки матки!

У багатьох західних країнах, включаючи Ізраїль, жінка у віці від 18 до 60 років вважається молодою. Після 60-ти років – це зріла, ще не літня пані. Літній вік – від 80 років і вище. Звучить незвично, чи не так? Але саме ці цифри відіграють важливу роль в діагностиці раку жіночої статевої сфери. За статистикою, молоді жінки частіше хворіють на рак шийки матки (злоякісна пухлина, що розвивається із слизової шийки матки), а жінки в зрілому і літньому віці – раком матки (злоякісна пухлина епітелію або стінок матки). Ці захворювання абсолютно різні. До них застосовується різний підхід, лікування і прогноз. Хоча є одна загальна ознака: кровотечі.

Важливі симптоми

Зазвичай кровотечі у жінки за 60 років викликають паніку. Це цілком з’ясовно. Така жінка знаходиться в менопаузі. І якщо раптом з’являються кров’яні виділення – негайно звертається до лікаря. При цьому пані, якій 25-30 років при виникненні “незапланованих” кровотеч може подумати, що збився менструальний цикл. До лікаря вона можливо не піде. У зв’язку з цим, молодим жінкам важливо звернути увагу:

-Занадто рясні місячні.

-Кровотечі після статевого акту.

-Постійні виділення, що мастять, між менструаціями. При цьому абсолютно не обов’язково відчувати біль, худнути або набирати вагу.

Що робити, якщо з’явилися такі симптоми? Терміново звернутися до гінеколога і зробити аналіз ПАП (мазок Паппаниколау). Цей тест визначає наявність передпухлинних і пухлинних клітин. Вірогідність його достовірності вище 70%. Рак шийки матки також може бути запідозрений при гінекологічному огляді (досвідчений лікар відрізнить специфічні зміни в органі). При необхідності у пацієнтки беруть біопсію (проводять “конізацію”) і роблять гістологічний аналіз. У разі підтвердження злоякісності пухлини, проводиться подальша діагностика на наявність метастазів (ПЭТ-КТ або КТ усього тіла, радіоактивне сканування кісток).

Опромінення на благо

Але є одна важлива річ, яку треба знати усім. Якщо рак матки можна побороти за допомогою хірургічного втручання, то рак шийки матки лікується і ВИЛІКОВУЄТЬСЯ за допомогою променевої терапії. Операція при такому діагнозі не дає ефекту. А в деяких випадках може навіть посилити стан. Річ у тому, що відбувається так звана інфільтрація (вростання раку) в малий таз – просто відрізувати і вичистити, на жаль, не виходить.

Отже, лікування жінки з пухлиною шийки матки складається з двох видів опромінення.

Зовнішнє опромінення. Робиться зовні на область малого тазу.

Внутрішнє опромінення шийки матки. При цьому за допомогою спеціальних аппликаторов вводиться радіоактивна речовина і “укладається” на шийку матки. Подібний спосіб лікування цього захворювання існує ще з часів колишнього СРСР. Хоча, природно, відтоді він на 100% змінився. Колись жінці проводили “укладення” (ця давня назва такого виду лікування) на 2-3 діб в ізольованій кімнаті. При цьому пацієнтка не могла вставати, ходити в туалет, навіть ворушитися. Вона повинна була лежати увесь час, отримуючи знеболюючі.

Сьогодні ми застосовуємо радіоактивну речовину, яка впродовж 10 хвилин видає ту ж дозу опромінення, яку раніше отримували за 72 години. Уся процедура з підготовкою займає близько 2 годин. Проводиться під наркозом, в спеціально обладнаній кімнаті під спостереженням фахівців. Таких опромінень робиться чотири (раз на тиждень), впродовж місяця. Важливо розуміти: чим менше стадії, тим вище відсоток одужання. Але незалежно від стадії, 50-60% пацієнток видужують повністю. При першій стадії ця цифра складає 97 %, при 2-ій стадії – 80%, при 3-ей – 75%. Головне – вчасно звернутися до лікаря і прийняти рішення про лікування. Повний курс лікування раку шийки матки по міжнародному протоколу складає 8 тижнів. З них п’яти – зовнішнє опромінення. Раз на тиждень також застосовується невелика доза хіміотерапії (без випадання волосся і побічних ефектів).

Протипоказань до проведення опромінення при такому діагнозі немає. Побічні ефекти невеликі, що рідкісні і приходять. Іноді буває розлад кишечника або цистит. Але це проходить безслідно після закінчення курсу лікування. Крім того, мистецтво лікаря-онколога в тому, щоб не дати побічним ефектам проявитися або мінімізувати їх. Єдина серйозна побічна дія опромінення – це зупинка функції яєчників. Не опромінювати яєчники практично не можна, оскільки там можуть “ховатися” ракові клітини. Якщо жінка хоче ще мати дітей, яйцеклітини заморожуються.

Лікувати за світовими стандартами

За статистикою, у світі найчастіше діагностується рак матки, але із зверненнями в Ізраїль, у тому числі України, частіше приїжджають жінки з раком шийки матки. Коли молодій жінці ставлять діагноз “рак шийки матки” – це випробування для усієї сім’ї. Така пацієнтка, як правило, молода дружина і мама, дочка і навіть внучка. Тому зазвичай уся сім’я підтримує її в зверненні до лікаря і проведенні лікування. У жінок зрілих, яким ставлять діагноз “рак матки”, мотивація, на жаль, менш виражена. Вони звертають увагу, передусім, на фінанси. Але тут треба поставити питання руба, передусім, для себе самій: так, ефективне лікування по сучасних світових протоколах не дешеве, але і не астрономічно дороге. Я, як лікар, можу з упевненістю сказати – це коштує того. Здоров’я коштує того. Але, на жаль, щодня в клініку приходять люди, яким вже складно допомогти. За усього бажання, при усій, не побоюся цього слова, “потужності” технологій і устаткування ізраїльської клініки. Хочеться, щоб люди розуміли: онкологія не дає другого шансу. Лікування не результативне на пізніх стадіях. З хворобою легко впоратися лише на початку її “атаки” на організм. Тому така важлива рання діагностика і своєчасний початок ефективного лікування.

Останні статті

Вагінальний гель з адсорбуючими та антиоксидантними властивостями призводить до зникнення ВПЛ-інфекції з високим ризиком і пов’язаних з онкомаркерами р16/Кі-67 патологічних цитологічних змін у шийці матки: апостеріорний аналіз підгруп, які брали участь у проспективному рандомізованому контрольованому дослідженні щодо ЦІН2 і позитивних за р16 ЦІН1
By: Виктория Ħ 16th, 2022
Нові підходи у терапії передракових станів шийки матки
By: Виктория Ħ צ 11th, 2022
DeflaGyn® Вагінальний гель Вперше -демонстрація ефективності неруйнівного місцевого лікування шийки матки у жінок, позитивних за p16/Ki-67 та hr-HPV.
By: Виктория צ Ӧ 4th, 2022
Ефективність і безпека використання абсорбувального та антиоксидантного гелю при цервікальній інтраепітеліальній неоплазії 1-го і 2-го типів, ВПЛ-інфекції з високим ризиком і за наявності маркерів p16/Ki-67: рандомізоване контрольоване дослідження
By: Виктория Ħ Ӧ 3rd, 2022